tag:http://hakimi.mihanblog.com 2020-04-08T12:19:46+01:00 mihanblog.com گزارش تفصیلی از رونمایی «قرآن و قبله» 2014-09-19T06:53:33+01:00 2014-09-19T06:53:33+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/38 محسن زهتابچی گزارش تفصیلی از رونمایی «قرآن و قبله»:تاکید شخصیت های دینی و سیاسی حاضر در رونمایی کتاب« قرآن و قبله»:نویسنده ی قرآن و قبله نماینده اسلام حقیقی است.نشست رونمایی کتاب «قرآن و قبله» اثرعلامه محمدرضا حکیمی، سه‌شنبه ۲۱ مردادماه با حضور حجت‌الاسلام دکتر عبدالکریم بی‌آزار‌شیرازی عضو شورای عالی تقریب اسلامی، حجت‌الاسلام دکتراحمد مبلغی ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب، عزیزالله بابایی، عضو جماعت دعوت و اصلاح اهل سنت ایران و خالد قدومی، مسئول دفتر جنبش حماس در تهران، در مجموعه شهدای انقلاب اسلام گزارش تفصیلی از رونمایی «قرآن و قبله»:

تاکید شخصیت های دینی و سیاسی حاضر در
رونمایی کتاب« قرآن و قبله»:

نویسنده ی قرآن و قبله نماینده اسلام حقیقی است.


نشست رونمایی کتاب «قرآن و قبله» اثرعلامه محمدرضا حکیمی، سه‌شنبه ۲۱ مردادماه با حضور حجت‌الاسلام دکتر عبدالکریم بی‌آزار‌شیرازی عضو شورای عالی تقریب اسلامی، حجت‌الاسلام دکتراحمد مبلغی ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب، عزیزالله بابایی، عضو جماعت دعوت و اصلاح اهل سنت ایران و خالد قدومی، مسئول دفتر جنبش حماس در تهران، در مجموعه شهدای انقلاب اسلامی(سرچشمه) برگزار شد.

منبع خبر: الحیاة
]]>
اثر جدید و انتقادی استاد: «حکومت اسلامی از منظر قرآن و احادیث» 2012-05-13T13:45:09+01:00 2012-05-13T13:45:09+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/37 محسن زهتابچی      جدیدترین اثر استاد علّامه محمّدرضا حکیمی، کتابی است با عنوان «حکومت اسلامی از منظر قرآن و احادیث» که به همّت بنیاد علمی ـ فرهنگیِ الحیاة منتشر شده است و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه‌ی انتشارات «دلیل ما» عرضه می‌گردد.      به گزارش سرویس فرهنگی «بازتاب»؛ محمدرضا حکیمی که خود از نویسندگان جریان ساز آستانه انقلاب اسلامی به شمار می رود، هرچند در این کتاب نیز به بر شمردن ویژگی های حکومت اسلامی از منظر احادیث امامان شیعه پرداخته، اما

     جدیدترین اثر استاد علّامه محمّدرضا حکیمی، کتابی است با عنوان «حکومت اسلامی از منظر قرآن و احادیث» که به همّت بنیاد علمی ـ فرهنگیِ الحیاة منتشر شده است و در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه‌ی انتشارات «دلیل ما» عرضه می‌گردد.
 
     به گزارش سرویس فرهنگی «بازتاب»؛ محمدرضا حکیمی که خود از نویسندگان جریان ساز آستانه انقلاب اسلامی به شمار می رود، هرچند در این کتاب نیز به بر شمردن ویژگی های حکومت اسلامی از منظر احادیث امامان شیعه پرداخته، اما روشن است که این کتاب با دیدی انتقادی و با نظر به رخدادهای پس از انقلاب نگاشته شده است.
 
      این اثر گرانقدر، برگرفته از جلد نهم دایرة المعارف حدیثیِ الحیاة است که تا کنون، هشت جلد آن منشر شده و قرار است تعداد مجلّداتِ آن به دوازده جلد برسد. 
 
     استاد حکیمی در این کتاب، بیش از یکصد شاخصه را برای حکومت‌ اسلامی معرّفی می‌کند و این شاخصه‌ها را در ذیل صدها آیه و روایت، تبیین می‌نماید.
 
     نویسنده کتابهایی چون "عقل سرخ" و "فریاد روزها"  همان کسی است که دکتر شریعتی در پایان عمرش او را وصی خود کرد تا به تشخیص خود، ایرادات کتابهایش را اصلاح کند.
 
     وی سال 88 همان زمانی که در جشنواره فارابی در کنار برخی استادان دیگر برای خدمت 50ساله به علوم انسانی مورد تجلیل قرار گرفته بود، از حضور در این جشنواره و پذیرش این عنوان و جایزه خودداری کرد و  در پیامی ضمن سپاسگزاری از داوران اعلام کرد: تا هنگامی که در جامعه ما فقر و محرومیت مرئی و نامرئی بیداد می کند، برگزاری چنین جشنواره هایی از نظر اینجانب در اولویت نیست. در این جشنواره از فاضلان و استادانی، به نام خدمت 50ساله به علوم انسانی تجلیل شده است. پرسش این است آیا این علوم برای ثبت در کتاب ها و در دنیای ذهنیت است یا برای خدمت به انسان و حفظ حقوق انسان و پاسداری از کرامت انسان است در واقعیت خارجی و عینیت؟

      در بخشهایی از این کتاب تازه چاپ شده آمده است:

]]>
فرزانه‌ای از تبار عاشورا 2011-04-15T18:47:49+01:00 2011-04-15T18:47:49+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/36 محسن زهتابچی نگاهی به زندگی و آثار استاد محمدرضا حکیمی   فرزانه‌ای از تبار عاشورا   مسلم نادعلی‌زاده        روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشتركِ همه انسان‌ها و بلكه همه كائنات است؛ امّا زندگیِ راستین، در سرنوشت جسم خاكی خلاصه نمی‌‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نكته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. كودكی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تكرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای
نگاهی به زندگی و آثار استاد محمدرضا حکیمی
 
فرزانه‌ای از تبار عاشورا
 
مسلم نادعلی‌زاده
 
     روزی زاده می‌شویم و روزی می‌میریم. این، وجه مشتركِ همه انسان‌ها و بلكه همه كائنات است؛ امّا زندگیِ راستین، در سرنوشت جسم خاكی خلاصه نمی‌‌شود و سرشتی دیگر دارد. در مطالعه احوال بزرگان، باید به این نكته، توجّه داشت. هر انسانی را آغازی است و انجامی. كودكی و جوانی، میان‌سالی و پیری در زندگیِ همه بنی‌آدم تكرار می‌شود. این‌ها حیات ظاهری است و صورتِ زیستن. در ورای این سِیر طبیعی، سلوك روحیِ هر شخص است كه او را به كام مرگ ابدی می‌كشاند و یا زندگِی جاودانه می‌بخشد. هرچند حیات ظاهری و سلوك روحانی، ارتباطی متقابل دارند لیكن اوّلی با مرگ جسم، متوقّف می‌شود و دیگری، فناناپذیر است. «سطح زندگی، چندان ارجمند نیست، اگر عمق آن، ارجمند نباشد». (حماسه غدیر، ص ۱۹)
 
     زیست‌نامه‌نویسان و محقّقان، پیش و بیش از هر چیز باید به اعماق زندگی بیندیشند و بواطنِ احوال یك فرزانه را بكاوند و راز جاودانگیِ او را دریابند و به نسل‌های پی‌در‌پی بشناسانند. باری غرض از این مقدّمه آن است كه «حكیمیِ» سترگ را باید از نو شناخت چرا كه او به گفته بعضی، «متفكّری است كه خود، موضوع تفكّر شده است».

]]>
خواندنی ترین کتاب - مکتب تفکیک 2011-04-07T17:30:09+01:00 2011-04-07T17:30:09+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/35 محسن زهتابچی خواندنی ترین کتاب رضا داوری اردکانی        دو سال پیش یکی از شماره‌های کیهان فرهنگی* به «مکتب تفکیک» اختصاص یافت و رساله‌ی استاد محمد رضا حکیمی در آن درج شد. از مدتها پیش وعده‌ی انتشار کتابی به نام شیخ مجتبی قزوینی و مکتب تفکیک داده شده بود و وقتی آن رساله منتشر شد کسانی آن را به جای کتاب شیخ مجتبی گرفتند و البته چنین نبود. اخیراً آن رساله قدری تفصیل پیدا کرده و مطالبی به آن ملحق شده و به صورت کتابی به نام مکتب تفکیک منتشر شده است.       &nbsp

کتاب مکتب تفکیکخواندنی ترین کتاب

رضا داوری اردکانی

 

     دو سال پیش یکی از شماره‌های کیهان فرهنگی* به «مکتب تفکیک» اختصاص یافت و رساله‌ی استاد محمد رضا حکیمی در آن درج شد. از مدتها پیش وعده‌ی انتشار کتابی به نام شیخ مجتبی قزوینی و مکتب تفکیک داده شده بود و وقتی آن رساله منتشر شد کسانی آن را به جای کتاب شیخ مجتبی گرفتند و البته چنین نبود. اخیراً آن رساله قدری تفصیل پیدا کرده و مطالبی به آن ملحق شده و به صورت کتابی به نام مکتب تفکیک منتشر شده است.

 

 

     نویسنده‌ی گرامی درصفحات 74 و 75 این کتاب توضیح می‌دهد که:

]]>
توضیحی درباره وبلاگ - 1 2011-01-16T14:36:22+01:00 2011-01-16T14:36:22+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/34 محسن زهتابچی بخشی از مقدمه کتاب پیام جاودانه "امیدوارم در این روزگار، که قرآن کریم، از هر نظر «مهجور» است، و در «فهم توحید»، «شناخت وحی»، «حقیقت رسالت و وصایت»، «عدالت و قسط»، «تربیت و فردسازی»، «سیاست و جامعه پردازی»، و «شئون مختلف حاکمیت»، یا اصلاً، یا چنانکه باید، حضور ندارد، اذهانی را به کتاب خدا (یعنی: وسیله‌ی نهایی برای دستیابی به «شناخت صحیح» و «عمل صالح» که تنها این هر دو مایه‌ی سعادت جاودانی انسانند)، بیشتر متوجه سازد، و نسلهای جوان را کمک کند، تا در پناه قرآن، هیچ انحرافی را نپذیرند، و به هیچ گس

بخشی از مقدمه کتاب پیام جاودانه

"امیدوارم در این روزگار، که قرآن کریم، از هر نظر «مهجور» است، و در «فهم توحید»، «شناخت وحی»، «حقیقت رسالت و وصایت»، «عدالت و قسط»، «تربیت و فردسازی»، «سیاست و جامعه پردازی»، و «شئون مختلف حاکمیت»، یا اصلاً، یا چنانکه باید، حضور ندارد، اذهانی را به کتاب خدا (یعنی: وسیله‌ی نهایی برای دستیابی به «شناخت صحیح» و «عمل صالح» که تنها این هر دو مایه‌ی سعادت جاودانی انسانند)، بیشتر متوجه سازد، و نسلهای جوان را کمک کند، تا در پناه قرآن، هیچ انحرافی را نپذیرند، و به هیچ گسستگی از حوزه‌ی قرآن و عمل به قرآن نگرایند.

نیز بدانند که باید سیره‌ی برخی از کسانی که دارای قدرت و حاکمیتند، یا در آن دست و نفوذ دارند، همچنین فراوانی در فراوان، از عملکردها ـ بخصوص در قضاوت و اقتصاد ـ را،

]]>
صحبت اول،کلام آخر 2010-08-14T13:54:45+01:00 2010-08-14T13:54:45+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/33 علی جندقی صحبت اول ،کلام آخر دقیق نمی دانم چند ماه پیش بود،شاید حدود7ماه قبل ،مشغول گشت و گذار در فضای مجازی بودم  ،درموتور جستجوی گوگل کلید واژه ی ،«علامه حکیمی » رو جستجو کردم ،یکی از موارد  یافت شده ،وبلاگی بود با عنوان «استاد علامه محمد رضا حکیمی »، سریع لینکش رو باز کردم  ،یک وبلاگ  با طراحی خوب که ناشی از حسن سلیقه مدیر آن داشت . وقتی نام مدیر وبلاگ رو دیدم ،باورم نمی شد ،بله ، مدیر وبلاگ کسی نبود جز دوست چندین و چند سا له ام«محسن زهتابچی ».  

صحبت اول ،کلام آخر

دقیق نمی دانم چند ماه پیش بود،شاید حدود7ماه قبل ،مشغول گشت و گذار در فضای مجازی بودم

 ،درموتور جستجوی گوگل کلید واژه ی ،«علامه حکیمی » رو جستجو کردم ،یکی از موارد

 یافت شده ،وبلاگی بود با عنوان «استاد علامه محمد رضا حکیمی »، سریع لینکش رو باز کردم

 ،یک وبلاگ  با طراحی خوب که ناشی از حسن سلیقه مدیر آن داشت .

وقتی نام مدیر وبلاگ رو دیدم ،باورم نمی شد ،بله ، مدیر وبلاگ کسی نبود جز دوست چندین و چند سا له ام«محسن زهتابچی ».

 

]]>
کتاب (قصدوعدم وقوع) نیاز عالمان امروز - 3 2010-05-11T20:17:41+01:00 2010-05-11T20:17:41+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/31 علی جندقی بخش سوم علی جندقی      «ارتجاع»!!!      کلمه ای  است  که زیاد  استفاده  می شود، مخصوصا زمانیکه  بخواهی کسی، یا بهتر بگویم تفکری را از میدان بیرون کنی؛ شاید قوه خیال ما، برای «مرتجع» شکل ظاهری خاصی هم  ترسیم کند، اما با خواندن نامه ارتجاع، می فهمیم ارتجاع بیش از آنچه یک پدیده ی سخت افزاری باشد، یک بلیه ی نرم افزاریست! یعنی بیشتر به طرز تفکر آدمها برمی گردد تا هر چیز دیگری. البته نوع نگرش انسانها، خواهی نخواهی، بر ظ بخش سوم

علی جندقی

     «ارتجاع»!!!

     کلمه ای  است  که زیاد  استفاده  می شود، مخصوصا زمانیکه  بخواهی کسی، یا بهتر بگویم تفکری را از میدان بیرون کنی؛ شاید قوه خیال ما، برای «مرتجع» شکل ظاهری خاصی هم  ترسیم کند، اما با خواندن نامه ارتجاع، می فهمیم ارتجاع بیش از آنچه یک پدیده ی سخت افزاری باشد، یک بلیه ی نرم افزاریست! یعنی بیشتر به طرز تفکر آدمها برمی گردد تا هر چیز دیگری. البته نوع نگرش انسانها، خواهی نخواهی، بر ظاهر آنها نیز تأثیر می گذارد. ولی یک انسان می تواند از لحاظ ظاهری تطابق کامل با مظاهر روز و زمان داشته باشد، ولی یک مرتجع تمام عیار باشد. و یا با استفاده کامل از مظاهر امروز، در فضای دیروز زندگی کند.

     خلاصه اگر می خواهیم بدانیم «ارتجاع» چیست و «مرتجع» کیست خواندن مطلب زیر بسیار راهگشاست.

]]>
انتشار جلد هفتم و هشتم «الحیاة» 2010-03-26T21:10:09+01:00 2010-03-26T21:10:09+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/30 علی جندقی      کتاب گرانقدر «الحیاة» که توسط استاد، علامه محمدرضا حکیمی و برادران ایشان جناب حجةالاسلام حاج شیخ محمد حکیمی و جناب حجةالاسلام حاج شیخ علی حکیمی تالیف شده است، کتابیست شامل آیات و روایاتی که متناسب با هر باب و فصل تدوین شده و در ابتدای این مجموعه توسط خود مولفین اینگونه معرفی شده است : «دایرة المعارفی اسلامی، علمی، پژوهشی، که روش زندگی فردی و اجتماعی آزاد و پیشرو را ترسیم می کند، و انسانهای سراسر جهان را به پیریزی یک نظام مردمی شایسته فرا می‌خواند.»    &nb      کتاب گرانقدر «الحیاة» که توسط استاد، علامه محمدرضا حکیمی و برادران ایشان جناب حجةالاسلام حاج شیخ محمد حکیمی و جناب حجةالاسلام حاج شیخ علی حکیمی تالیف شده است، کتابیست شامل آیات و روایاتی که متناسب با هر باب و فصل تدوین شده و در ابتدای این مجموعه توسط خود مولفین اینگونه معرفی شده است : «دایرة المعارفی اسلامی، علمی، پژوهشی، که روش زندگی فردی و اجتماعی آزاد و پیشرو را ترسیم می کند، و انسانهای سراسر جهان را به پیریزی یک نظام مردمی شایسته فرا می‌خواند.»

     همانطوریکه دوستداران آثار استاد حکیمی مطلع هستند، تا چندی پیش 6 جلد از این مجموعه منتشر شده بود که در انتهای جلد ششم مولفان وعده داده بودند که این مجموعه به 12 تا 14 جلد خواهد رسید.

     اکنون در آغازین روزهای سال 89، جلد هفتم و هشتم «الحیاة» توسط انتشارات «دلیل ما» جهت استفاده علاقمندان مکتب تشیع و سالکان طریق معارف خالص وحیانی عرضه گردیده است.

]]>
کتاب (قصد و عدم وقوع) نیازعالمان امروز - 2 2010-03-20T18:00:30+01:00 2010-03-20T18:00:30+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/29 علی جندقی بخش دوم علی جندقی      آرزوها      -نامه1-      در این نوشتار استاد حکیمی با اشاره به یادِ روزهای سی سال پیش، و آرزوهایی که درآن روزها داشته است، اینگونه به ذکر آنها می‌پردازد: (منشأ آن آرزوها آن بود که «حوزه» برای من نقطه‌ی امید بود، زیرا همواره می‌اندیشیدم که یک «جهش اسلامی» پدید آید و یک «هدایت دینی»، کل جامعه را به جهتی درخور، رهبری کند، و این دید حاصل یک شناخت بود و یک تجربه:

بخش دوم

علی جندقی

     آرزوها

     -نامه1-

     در این نوشتار استاد حکیمی با اشاره به یادِ روزهای سی سال پیش، و آرزوهایی که درآن روزها داشته است، اینگونه به ذکر آنها می‌پردازد: (منشأ آن آرزوها آن بود که «حوزه» برای من نقطه‌ی امید بود، زیرا همواره می‌اندیشیدم که یک «جهش اسلامی» پدید آید و یک «هدایت دینی»، کل جامعه را به جهتی درخور، رهبری کند، و این دید حاصل یک شناخت بود و یک تجربه:

]]>
سپیده‌ی آشنا به قلم استاد محمدرضا حکیمی 2010-02-09T09:09:21+01:00 2010-02-09T09:09:21+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/28 محسن زهتابچی      سپیده‌ی آشنا به قلم استاد حکیمی، روایتی‌است ادبی، زیبا و عمیق از انسان و انسانیّت، عشق و عبادت، ایثار و شهادت، حق و باطل، عقل و جهل، حرص و طمع، سعادت و تباهی، آگاهی و بی‌خبری، سپیدی و سیاهی و... که همه در دو شب و روزی که عاشورا در آن گذشت به اوج خود رسید و هشداریست ژرف و عمیق به آنانی که نام حسین علیه السلام را بر لب ولی آگاهانه یا از روی جهل و نادانی دل و عمل در گرو یزیدیان دارند، و ب

     سپیده‌ی آشنا به قلم استاد حکیمی، روایتی‌است ادبی، زیبا و عمیق از انسان و انسانیّت، عشق و عبادت، ایثار و شهادت، حق و باطل، عقل و جهل، حرص و طمع، سعادت و تباهی، آگاهی و بی‌خبری، سپیدی و سیاهی و... که همه در دو شب و روزی که عاشورا در آن گذشت به اوج خود رسید و هشداریست ژرف و عمیق به آنانی که نام حسین علیه السلام را بر لب ولی آگاهانه یا از روی جهل و نادانی دل و عمل در گرو یزیدیان دارند، و بیانیست شیوا و عمیق از

«اِن لَم یَکُن لَکُم دینٌ فَکُونُوا اَحراراً فی دُنیاکُم: اگر دین ندارید در دنیایتان آزاده باشید»

سپیده‌ی آشنا

به قلم: استاد محمدرضا حکیمی

     سیاهی شب سنگین شده، سکوتی رعب آور همه جا را فراگرفته بود. هوا هم‌چون نگاه وحشتناک غارها حرکتی نداشت. صحرا خاموش بود و سیاه و سایه‌ی مرگ و نیستی ...

]]>
کتاب (قصد و عدم وقوع) نیازعالمان امروز - 1 2010-01-30T22:57:04+01:00 2010-01-30T22:57:04+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/27 علی جندقی بخش اول علی جندقی        خواندن کتاب (قصد و عدم وقوع)، آنهم با دقت و تسلط بر مطالب آن، یکی از نیازهای فوری و کلیدی طلاب جوان و دوستدار آگاهی عصر امروز است و فهم صحیح مطالب کتاب و بکارگیری آنها، می تواند کمک شایانی به حل مسایل بسیار جدی طلاب و پاسخی صریح به دغدغه های عالمان آگاه زمانه باشد.      امید است با معرفی بسیار کوتاه و خلاصه ای از کتاب مزبور، که درچند نوشتار، خدمت پویندگان راه علم و حقیقت عرضه می گردد، عطش نیاز به خواندن چنین کتابهایی میا

بخش اول

علی جندقی

 

     خواندن کتاب (قصد و عدم وقوع)، آنهم با دقت و تسلط بر مطالب آن، یکی از نیازهای فوری و کلیدی طلاب جوان و دوستدار آگاهی عصر امروز است و فهم صحیح مطالب کتاب و بکارگیری آنها، می تواند کمک شایانی به حل مسایل بسیار جدی طلاب و پاسخی صریح به دغدغه های عالمان آگاه زمانه باشد.

     امید است با معرفی بسیار کوتاه و خلاصه ای از کتاب مزبور، که درچند نوشتار، خدمت پویندگان راه علم و حقیقت عرضه می گردد، عطش نیاز به خواندن چنین کتابهایی میان نسل حاضر طلاب احساس گردد و سپس درصد درفع این نیاز برآید.

]]>
کتاب خورشید مغرب 2010-01-21T08:59:54+01:00 2010-01-21T08:59:54+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/26 محسن زهتابچی خورشید مغرب      خورشید مغرب، نخستین بار در 51 صفحه در سال 1349 از سوی انتشارات غدیر در تهران به چاپ ‏رسید. در سال 1360 مباحث و نكات دیگری بر آن افزوده شده و در همان قطع به همّت دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شد. مؤلف در سال 1362 آن را درقطع وزیری، با 390 صفحه به شكل كنونی درآورد و از آن زمان تاكنون بارها چاپ و منتشر شده است. خورشید مغرب، چهارده فصل (به عدد معصومین(علیهم السلام) ) و یك یادآوری مهمّ دارد: ....  

خورشید مغرب

     خورشید مغرب، نخستین بار در 51 صفحه در سال 1349 از سوی انتشارات غدیر در تهران به چاپ ‏رسید. در سال 1360 مباحث و نكات دیگری بر آن افزوده شده و در همان قطع به همّت دفتر نشر فرهنگ اسلامی چاپ شد. مؤلف در سال 1362 آن را درقطع وزیری، با 390 صفحه به شكل كنونی درآورد و از آن زمان تاكنون بارها چاپ و منتشر شده است. خورشید مغرب، چهارده فصل (به عدد معصومین(علیهم السلام) ) و یك یادآوری مهمّ دارد: ....

 

]]>
نقد استاد، علامه محمدرضا حکیمی به دفن شهدا در دانشگاهها 2009-12-11T21:54:27+01:00 2009-12-11T21:54:27+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/24 محسن زهتابچی نقد استاد، علامه محمدرضا حکیمی به دفن شهدا در دانشگاهها     "کتاب دانشگاه ها" و احکام شرعی آنها، به ویژه کتب معارف دینی، که اهل اطلاع می گویند، این کتابها و کیفیت ...

نقد استاد، علامه محمدرضا حکیمی به دفن شهدا در دانشگاهها

    "کتاب دانشگاه ها" و احکام شرعی آنها، به ویژه کتب معارف دینی، که اهل اطلاع می گویند، این کتابها و کیفیت ...

]]>
از نقد علمی تا تحلیل ژورنالیستی 2009-12-09T06:33:19+01:00 2009-12-09T06:33:19+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/23 محسن زهتابچی از نقد علمی تا تحلیل ژورنالیستی نگاهی به کتاب "از مدرسه معارف تا انجمن حجتیه و مکتب تفکیک" حامد مهدوی     در اوایل دهه هفتاد شمسی، استاد "محمدرضا حکیمی" با نگارش مقاله‌ای خواندنی و سپس تفصیل آن در قالب یک کتاب، نام "مکتب تفکیک" را بر سر زبان‌ها انداخت. اگرچه تفکیک‌اندیشان، پیشینه‌ی «تفکیک آموزه‌های وحیانی از یافته‌های فلسفی و عرفانی» را به درازنای تاریخ فقهای شیعه می‌دانند، اما واقعیت آنست که تبیین مباحث اعتقادی بر پایه‌ی آموزه‌های قرآن و روایات در تمامی شاخه‌های هستی‌شناسی

از نقد علمی تا تحلیل ژورنالیستی

نگاهی به کتاب "از مدرسه معارف تا انجمن حجتیه و مکتب تفکیک"

حامد مهدوی

    در اوایل دهه هفتاد شمسی، استاد "محمدرضا حکیمی" با نگارش مقاله‌ای خواندنی و سپس تفصیل آن در قالب یک کتاب، نام "مکتب تفکیک" را بر سر زبان‌ها انداخت. اگرچه تفکیک‌اندیشان، پیشینه‌ی «تفکیک آموزه‌های وحیانی از یافته‌های فلسفی و عرفانی» را به درازنای تاریخ فقهای شیعه می‌دانند، اما واقعیت آنست که تبیین مباحث اعتقادی بر پایه‌ی آموزه‌های قرآن و روایات در تمامی شاخه‌های هستی‌شناسی، خداشناسی، معرفت‌ نفس و معادشناسی از یک سو و ترسیم مرزهای معارف قرآنی و روایی با آموزه‌های رایج فلسفی و عرفانی از سوی دیگر، در دوران معاصر و نخستین بار توسط آیت‌الله میرزا مهدی غروی اصفهانی(م 1365ق) در حوزه‌ی علمیه‌ی مشهد صورت گرفت. پس از وی، شاگردان برجسته‌ی او، حضرات آیات شیخ مجتبی قزوینی (م 1346ش)، شیخ علی نمازی شاهرودی(م 1364ش)، میرزا جوادآقا تهرانی(م 1368ش)، شیخ محمود تولایی(م 1376ش)، شیخ محمدباقر ملکی میانجی(م 1377ش) و میرزا حسنعلی مروارید(م 1383ش) هر یک، زوایایی از اندیشه‌ی تفکیک را در آثار خود منعکس نمود.

 

    با معرفی مکتب تفکیک و چهره‌های برجسته‌ی آن به ...

]]>
فوران معرفت - به قلم استاد، علامه حکیمی 2009-12-09T05:10:08+01:00 2009-12-09T05:10:08+01:00 tag:http://hakimi.mihanblog.com/post/21 محسن زهتابچی فوران معرفت به قلم : استاد‌ محمد‌رضا حکیمی       استاد‌ علامه «محمد‌رضا حكیمی»، اند‌یشمند‌ شهیر اسلامی و متفكر شیعی‌اند‌یش، انقلابی، به مناسبت رونمایی از «مسند‌ امام علی(ع)» كه توسط استاد‌ «عزیزالله عطارد‌ی» جمع‌آوری و نگاشته شد‌ه است، یاد‌د‌اشتی را با موضوع «مسانید‌» مرقوم كرد‌ه‌اند‌ كه متن كامل آن بد‌ین شرح است:‏ ...
فوران معرفت
به قلم : استاد‌ محمد‌رضا حکیمی
 
    استاد‌ علامه «محمد‌رضا حكیمی»، اند‌یشمند‌ شهیر اسلامی و متفكر شیعی‌اند‌یش، انقلابی، به مناسبت رونمایی از «مسند‌ امام علی(ع)» كه توسط استاد‌ «عزیزالله عطارد‌ی» جمع‌آوری و نگاشته شد‌ه است، یاد‌د‌اشتی را با موضوع «مسانید‌» مرقوم كرد‌ه‌اند‌ كه متن كامل آن بد‌ین شرح است:‏ ...
]]>