آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

گزارش تفصیلی از رونمایی «قرآن و قبله»

گزارش تفصیلی از رونمایی «قرآن و قبله»:

تاکید شخصیت های دینی و سیاسی حاضر در
رونمایی کتاب« قرآن و قبله»:

نویسنده ی قرآن و قبله نماینده اسلام حقیقی است.


نشست رونمایی کتاب «قرآن و قبله» اثرعلامه محمدرضا حکیمی، سه‌شنبه ۲۱ مردادماه با حضور حجت‌الاسلام دکتر عبدالکریم بی‌آزار‌شیرازی عضو شورای عالی تقریب اسلامی، حجت‌الاسلام دکتراحمد مبلغی ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب، عزیزالله بابایی، عضو جماعت دعوت و اصلاح اهل سنت ایران و خالد قدومی، مسئول دفتر جنبش حماس در تهران، در مجموعه شهدای انقلاب اسلامی(سرچشمه) برگزار شد.

منبع خبر: الحیاة

بی آزار شیرازی:حکیمی شیعه ای اصیل و افتخار جهان اسلام است
به گزارش الحیات حجت‌الاسلام بی‌آزار‌شیرازی در این نشست با اشاره به شخصیت علامه حکیمی گفت: استاد حکیمی از افتخارات جهان اسلام هستند و یکی از شخصیت‌های بزرگ اسلام و جهان شیعه محسوب می شود که تاکنون کتاب‌های گرانقدر فراوان نوشته‌اند و این کتاب‌ها همه در سطح بالایی قرار دارند که در این میان می‌توان کتاب «الحیاة» را نام برد.
وی افزود: یکی از کمبودهایی که در شیعه وجود داشت، همین کتاب بود؛ چرا که کتاب‌های حدیثی ما کمتر غربال شده و کتابی با عنوان الصحیح نبود، بنابراین در این احادیث، روایات ضعیف و غیرصحیح نیز وجود دارد و دشمنان نیز بر روی همین روایات ضعیف استناد می‌کنند، اما حکیمی این احادث قوی را به سبک روز در کتاب «الحیاة» جمع‌آوری کرد و قدر این اثر روز به روز افزونتر می‌شود.

IMAGE635435199274304068

الحیات بهترین کتاب برای شناخت تشیع در عصر حاضر است
بی آزار درباره کتاب الحیات ادامه داد:این کتاب بهترین کتاب برای شناخت تشیع در جهان امروز است و قدر این کتاب روز به روز بیشتر شناخته می شود.
حجت‌الاسلام بی‌آزار‌شیرازی، حکیمی را شیعه‌ای عالم و اصیل خواند و اظهار کرد: ما شیعه و سنی بدلی زیاد داریم و چون اصیل گران‌بهاست، کمتر به سراغ آن می‌روند که این امر در ادیان نیز صادق است، یعنی آنهایی که اصالت دارند به خاطر اصالتشان اقبال مردم کم است و این موضوع به ویژه در زمان حیاتشان بیشتر دیده می‌شود و اغلب مردم به سراغ فرقه‌های بدلی می‌روند.
استاد دانشگاه مذاهب با اشاره به کتابت اثر «مشعل اتحاد» با همکاری حکیمی گفت: حکیمی در بیشتر کتاب‌های خود بر استعمارشناسی تأکید و اصرار دارند؛ چرا که امت اسلامی اشتباهات گذشته را تکرار می‌کند، همانطور که در فرازی از نهج‌البلاغه در ابتدای کتاب «قرآن و قبله» آمده است؛ تا وقتی مسلمانان متعهد و همدل بودند و به هم کمک می‌کردند، قدرتمند بودند و از زمانی که متفرق شدند، عزت و قدرت خود را از دست دادند؛ از این رو استعمار همواره در تلاش است تا میان مسلمانان تفرقه اندازد.
پیشنهاد تاسیس رشته استعمار شناسی از سوی استاد حکیمی بسیار ارزشمند است و باید عملی شود
وی با اشاره به پیشنهاد حکیمی در راه‌اندازی رشته استعمارشناسی در دانشگاه و حوزه تصریح کرد: این پیشنهاد بسیار ارزشمندی است و باید در جهت عملی شدن آن تلاش کرد.
حجت‌الاسلام بی‌آزار شیرازی در ادامه بیان کرد:‌ استعمار براساس نقشه‌های خود کتاب‌هایی را برای فرقه‌های گوناگون چاپ می‌‌کنند تا میان آنها اختلاف و تفرقه ایجاد کنند که باید از آن پند گرفت و این عبرت‌گیری از تاریخ اهمیت زیادی دارد و رشته استعمارشناسی باید در دانشگاه تشکیل و تدریس شود.

عضو جماعت دعوت و اصلاح: من به عنوان یک اهل سنت کتاب‌های این عالم شیعه را می‌خوانم و از آنها بهره‌های زیادی برده‌ام
عزیزالله بابایی، عضو جماعت دعوت و اصلاح اهل سنت ایران در ادامه این نشست در ابتدای سخنان خود شعری درباره غزه خواند و گفت: من از دوران نوجوانی با آثاراستاد حکیمی آشنا بودم و از آن بهره می بردم

IMAGE635435199275984164

بابایی ادامه داد: من به عنوان اهل سنت شافعی مذهب کتاب‌های این عالم شیعه را می‌خوانم و از آنها بهره‌های زیادی برده‌ام.
وی افزود: با توجه به اشترکات فراوان میان مسلمانان که از جمله آنها می‌توان به قرآن، قبله و قدس اشاره کرد که قدس قبله نخستین مسلمانان است و نزدیک به ۷۰ سال است که اسیر است و جزئی از عقیده مسلمانان است، قدسیت قدس و فلسطین به این دلیل نیست که مربوط به ۸ میلیون فلسطینی و یا ۳۰۰ میلیون عرب است بلکه قدس، خاستگاه محل نبوت حضرت موسی، حضرت عیسی و عروج پیامبر(ص) و قبله اول مسلمانان و اولویت جهان اسلام است.
بابایی ادامه داد: اولویت جهان اسلام وحدت جهان اسلامی و قدس است و اگر وحدت باشد، ثمرات زیادی دارد و یکی از آنها می‌تواند آزادی فلسطین و قدس شریف باشد، اما دشمنان وحدت اسلامی و آزادسازی قدس تلاش می‌کنند تا فرایند وحدت امت اسلامی را بر هم زنند و آتش جنگ‌های مذهبی و قومی را در ممالک اسلامی برافروزند تا کشورهای اسلامی را تجزیه کنند.

رییس دانشگاه ادیان و مذاهب:وحدت اسلامی از قطعیات فکری حکیمی است
حجت‌الاسلام احمد مبلغی، رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی نیز در ادامه این مراسم گفت: صاحبان اندیشه را می‌توان به سه بخش دسته‌بندی کرد، اول صاحبان اندیشه جزئی و قطعه‌ای، دوم صاحبان اندیشه ی مجموعه‌‌ای و جزیره‌ای و سوم صاحبان اندیشه ی جامع منظومه‌ای.
رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب اسلامی با اشاره به جامعه بودن تفکر استاد حکیمی ادامه داد: این گروه در چهره فرهنگ، اقتصاد را می‌بیند و از در سیاست وارد می‌شود و اندیشه‌های شیعه آنها را به طائفه‌گرایی، تعصب و مقابله نمی‌خواند بلکه آنها را به سمت امت‌محوری و دلسوزی برای امت و اهتمام ورزی به امت مسلمان فرامی‌خواند کسانی هستند که از نام و یاد قبله هدف واحدی را برای جامعه اسلامی می‌خوانند و قبله را هدف وحدت الهی می‌بینند و اسلام را سیستمی و منظومه‌ای می‌بینند.
تفکر حکیمی جامع، منظومه ای و ارزشمند است

IMAGE635435199276424190

وی بیان کرد: یکی از شخصیت‌های برازنده مهم، متفکر، دارای اندیشه‌ منظومه‌ای استاد حکیمی است، او یک شیعه است اما در ادبیاتش امت و ارتباط شیعه و سنت موج می‌زند و وحدت اسلامی جزء قطعیات فکری اوست، از خاستگاه شیعه حرکت می‌کنند و به اندیشه‌های فراگیر امت می‌پردازد نگاه او فلاح است و اقصی القوم را می‌بیند. سخن این نیست که نظریه استاد حکیمی رقیب دیگری دارد یا نه، اصل فکر منظومه‌ای وی مورد توجه است.
حجت‌الاسلام مبلغی یادآور شد: حکیمی نماد و نماینده مکتبی است که در آن به گفته پیامبر اکرم «هرکس شب را به صبح رساند و اهتمامی بر مسایل و مشکلات مسلمین نداشته باشد مسلمان نیست»
وی ادامه داد: استاد حکیمی به خوبی این مکتب را لمس کرده است.

نماینده حماس: علاقمند به دیدار این عالم و شخصیت بزرگ هستم
دکتر خالد قدومی، رئیس دفتر جنبش حماس در تهران نیز در این مراسم با اشاره به شخصیت استاد حکیمی اورا چهره ای عظیم خواند و بر وحدت امت اسلامی تأکید کرد.
وی با اشاره به این که علاقمند دیدار حکیمی در این جلسه بوده است گفت: عنوان کتاب «قرآن و قبله» است که به دو رنگ قرمز و خاکستری نوشته شده است و دریافت من از این طرح جلد این است که قبله به رنگ سرخ و خون است و قرآن به رنگ خاکستری که بالاتر از قبله است.

IMAGE635435199278104286

وی ادامه داد: قبله در کربلا رنگ خون می گیرد.
قدومی افزود: قرآن رمز وحدت مسلمانان است و اگر در جهان به مردم بنگریم بیشتر آنها در منطقه خاکستری‌‌اند و اگر در تاریخ رخدادی بوده که این معادله برهم زده سبب خونین شدن قبله شده است.
باید تفرقه را کنار بگذاریم
نماینده حماس با اشاره به شهادت نزدیک به ۲ هزار نفر در غزه گفت: آیا منتظریم که این تعداد به یک میلیون نفر برسد تا بیدار شویم، در حالی که جوانان غزه در برابر چهار قدرت بزرگ جهانی ایستاده‌اند و رژیم صهیونیستی حتی نتوانست مساحتی به اندازه یک سوم شهر تهران را اشغال کند و آنگاه از من می‌پرسند، شما ناصبی هستید یا رافضی؛ من در عجبم که آیا الان زمان تفرقه سیاسی است؟
قدومی با تأکید بر حفظ و تقویت وحدت امت اسلامی اظهار کرد:‌ از همه روحانیون شیعه و سنی می‌خواهم به اصول خود برگردند و وحدت را ایجاد کنند؛ چرا که فلسطین نمی‌تواند به تنهایی موفق شود هر چند ما محکم ایستاده‌ایم.
وی در پایان با اشاره به هدیه بخشی از حق التالیف کتاب الحیات به مجاهدان فلسطینی از این اقدام مهم تشکر کرد و گفت: این عمل صدقه جاریه ی استاد بزرگوار محمدرضا حکیمی است.


منبع خبر: الحیاة


درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محسن زهتابچی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic