آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

کتاب (قصد و عدم وقوع) نیازعالمان امروز - 1

بخش اول

علی جندقی

 

     خواندن کتاب (قصد و عدم وقوع)، آنهم با دقت و تسلط بر مطالب آن، یکی از نیازهای فوری و کلیدی طلاب جوان و دوستدار آگاهی عصر امروز است و فهم صحیح مطالب کتاب و بکارگیری آنها، می تواند کمک شایانی به حل مسایل بسیار جدی طلاب و پاسخی صریح به دغدغه های عالمان آگاه زمانه باشد.

     امید است با معرفی بسیار کوتاه و خلاصه ای از کتاب مزبور، که درچند نوشتار، خدمت پویندگان راه علم و حقیقت عرضه می گردد، عطش نیاز به خواندن چنین کتابهایی میان نسل حاضر طلاب احساس گردد و سپس درصد درفع این نیاز برآید.

     کتاب (قصد و عدم وقوع) مشتمل بر یازده نامه ای است که در یازده شماره متوالی از نشریه آیینه پژوهش (ازشماره 9 به بعد - سال 1370) پیشتر به چاب رسیده است ولی استاد حکیمی در مقدمه کتاب، با عنوان گردش چرخ نگر به ذکر علت انتشار مجموعه این نامه ها تحت عنوان کتاب مزبور می پردازند.

 

     اما قبل از پرداختن به مقدمه ذکر دو نکته ضروری به نظر می رسد:

    1.عنوان کتاب ازمثل معروف «ما وقع لم یقصد و ما قصد لم یقع» برگرفته شده است، که مطابقت کامل با محتوای کتاب و پیام آن دارد.

    2.همانطوری که خوانندگان کتابهای استاد حکیمی می دانند، آثار ایشان به ترتیب شماره چاپ میشود ولی کتاب قصد و عدم وقوع باشماره 6به طبع رسیده است که پیشترکتاب «هویت صنفی روحانی» باهمین شماره به خوانندگان عرضه شده بود که توجه به این نکته نیز برای مخاطبین خالی ازلطف نیست.

    در مقدمه کتاب باعنوان «گردش چرخ نگر»، حضرت استاد به ذکرانگیزه خویش از انتشارمجدد این نامه ها بعنوان یک کتاب مستقل می پردازند و هدف از انتشار اینگونه مطالب را، اینچنین ذکرمی کنند:

     (زیرا هنگامی که نسل جوان ما بداند که در میان اسلام شناسان راستین و انقلابیون حماسه گستر، کسانی هستند که فقط به «اسلام» فکر می کنند و به «انسان»، و به «قسط» و «قرآن»، و به «خطب فاطمیه» و تشعشع آرمان، و به «نهج البلاغه» و چکادستان حضور و امانت وایمان، و به «عاشورا» در تبلورعظمت بلوغ لحظه های فجر و انفجار وجدان...........

    آری وقتی چنین بدانند و به این واقعیات بیندیشند، به این نتیجه می رسند که اسلام، کسانی و مسایل دیگر (جزآنچه بنام اسلام، درعملکردها و شعارها و مصاحبه ها و خطبه ها عرضه می شود) دارد. پس به سخن آنکسان نیز باید گوش داد، و به آن مسایل نیز باید پایبند ماند.)

 

    و درادامه به خوانندگان این نکته گوشزد می شود که:

   (یازده نامه ای که در این کتاب آمده است، مربوط به 12سال پیش است (یعنی سال طبع نخست کتاب به سال 1382)، یعنی سالهایی که هنوز فساد و ظلم، ضعف فراگیر مدیریت، ویرانی دستگاه قضایی، سقوط اخلاقی برخی جوانان، نفوذ افکار بیگانگان، فساد وحشتناک بازار اسلامی، دیکتاتوری مال وثروت، تا این اندازه ی غیرقابل تصور پدید نیامده بود.... و حرکت جامعه به سوی تشکیل «نظام عامل بالعدل» و «جامعه ی قائم بالقسط» -باحتمال- می توانست مورد اندکی امید باشد. اما امروزهمین اندازه جای این سخن مانده است که آگاهان بگویند -و وظیفه است که بگویند:- نه انقلاب این است و نه اسلام انقلابی این.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : محسن زهتابچی

آخرین پست ها

جستجو

نویسندگان

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic